Ar-Fi Geckos
Nejčastěji kladené otázky
Níže najdete stručné odpovědi na některé často kladené otázky.
Jednoho nebo více?
Kluka nebo holku?
V přírodě gekončíci žijí spíše samotářským způsobem života, pokud se tedy rozhodnete jen pro jednoho gekončíka, nebude sám nikterak trpět a nezáleží, jestli si pořídíte samce nebo samici. V případě, že byste chtěli gekončíků více, lze chovat skupinu samic (popř. i se samcem), nikdy však více samců pohromadě, docházelo by k bojům. Důležité je, aby byla skupina váhově vyrovnaná. V případě, že by některé zvíře bylo podstatně menší, mohli by ho ostatní šikanovat.
Dá se ochočit?
Gekončíci jsou obecně klidní a neagresivní plazi a není problém je navyknout na pobyt na ruce. Pokud však chcete kontaktní zvíře, se kterým budete na gauči koukat na telku, není gekončík tou správnou volbou. Společnost člověka nevyhledává a pobyt mimo jeho terárium jej může stresovat.
Jak velké terárium?
Jako minimum pro jednoho gekončíka se obvykle uvádí 40x30x30 cm. Pokud chcete gekončíků chovat více, připočítejte si cca 10 cm na jednoho. Rozhodně platí, že terárium by mělo být spíše dlouhé než vysoké a rovněž je vhodné pořídit nebo vyrobit 3D stěnu, po které si může gekončík lézt a efektivně tak využít prostor.
Musím mu topit? A svítit?
Čím ho krmit?
Gekončík je výhradně masožravec a také lovec. Proto je nutné zajistit mu živý hmyz - cvrčky, šváby, sarančata, méně často potom červy. Jako energetickou bombu lze dát dospělým gekončíkům čerstvé myší holátko.
Naprosto nevhodné jsou různé ovocné kašičky a gely.
Pro dodání potřebných vitamínů a minerálu je potřeba hmyz obalovat zhruba 1x za 14 dní v multivitamínu. Čistým vápníkem lze obalovat hmyz při každém krmení a také je vhodné umístit mističku s vápníkem v teráriu.
Pomoc! Můj gekončík najednou úplně zešedivěl. Umře?
Zachovejte klid a žádnou paniku. Gekončík se chystá svléknout starou kůži.
Zajistěte, aby měl vždy v teráriu vlhké a tmavé místečko, tzv. kladiště. To neslouží jen k nakladení vajec, ale také pro bezproblémový svlek staré kůže.
Použít lze například krabičku od zmrzliny s vyříznutým otvorem nebo keramické kladiště určené přímo pro plazy.
Kladiště je nutné naplnit substrátem, který dobře drží vlhkost - např. rašelina, vermikulit nebo rašeliník a pravidelně jej vlhčit.
Pokud nemáte v bytě tropické teploty s nočním poklesem, budete muset zajistit vytápění terária. Teplotní gradient by měl být kolem 35 °C u zdroje a cca. 25 °C v chladnější části terária.
Toho lze docílit buď výhřevnou fólií pod teráriem, žárovkou, případně lze využít i různých výhřevných kamenů.
Přes noc je dobré zdroje vytápění vypnout a zajistit tím noční pokles teploty.
Svícení není nutné, pokud je v místnosti běžné denní světlo.
Pomoc! Můj gekončík má za předníma nohama divné boule. Je to rakovina?
Jedná se o tukové vaky. Není to nic škodlivého, je to známka toho, že gekončík je nadmíru dobře živený.
Pro klid duše můžete omezit podávání moučných červů.
Jakou zvolit podestýlku na dno terária?
Podestýlka je velmi kontroverzní téma nad kterým jsou někteří chovatelé schopni vést nekonečné spory.
Nejbezpečnější volbou je bezesporu přírodní bentonit - známý jako kočkolit do kočičích záchodků. Důležité je, aby byl opravdu přírodní a neparfémovaný. K sehnání je v šedé nebo hnědé barvě a pokud jej zvíře pozře s potravou, neškodně projde trávicím traktem.
Další vhodnou variantou jsou papírové ubrousky. Ty se hodí do karantény nebo třeba do plastových boxů pro odchov mláďat. V teráriu nevypadají příliš esteticky. Jsou však bezpečnou a hygienickou volbou.
Kontroverzní je použití písku. Někteří chovatelé mají gekončíky na písku desítky let bez větších problémů, někdo jej zatracuje. Faktem je, že pokud zvíře pozře větší množství písku, dochází k ucpání střev, což může vést k úhynu zvířete.
Absolutně nevhodné je použití lignocelu, neboli kokosového vlákna. V případě pozření na sebe váže vodu, čímž několikrát zvětší svůj objem a díky dlouhým vláknům je téměř nemožné jej vyloučit.